حذف فایلهای موقت در لینوکس بوسیله tmpwatch

حذف فایلهای موقت در لینوکس بوسیله tmpwatch

نویسنده :

در سرورهای لینوکسی پوشه یا پارتیشنی بنام tmp وجود دارد که فایل های موقت سیستم عامل در آن نگهداری میشود که گاهی با پر شدن این پوشه یا پارتیشن سیستم عامل دچار خطا و اختلال میگردد. خوشبختانه در لینوکس ابزاری برای این مشکل وجود دارد و در سیستم عامل های لینوکس با استفاده از ابزار tmpwatch میتوانید فایل هایی که مدت زیادی است از آن ها استفاده نشده است را شناسایی و حذف کنید و بطور مشخص میتوانید از این ابزار برای فایل های موقت در پارتیشن tmp استفاده نمائید و حجم پارتیشن را کاهش دهید و از بروز مشکل روی لینوکس جلوگیری کنید.

نصب tmpwatch در سیستم عامل ubuntu :

برای نصب tmpwatch در سیستم عامل اوبونتو ابتدا وارد ssh بشوید سپس ابزار tmpwatch را با استفاده از دستور زیر نصب کنید :

sudo apt-get install tmpreaper


نصب tmpwatch در سیستم عامل centos :

برای نصب tmpwatch در سیستم عامل سنت او اس ابتدا وارد ssh بشوید سپس ابزار tmpwatch را با استفاده از دستور زیر نصب کنید :

yum install tmpwatch -y


پس از نصب ابزار tmpwatch برای استفاده از این ابزار کافیست دستور زیر را در ssh اجرا کنید :

tmpwatch –mtime –all 24 /tmp


این دستور تمام فایلهای پوشه موقت که بیشتر از 24 ساعت از زمان ویرایش آنها گذشته باشد را حذف میکند. مقدار all– به معنی حذف انواع فایلها از قبیل پیوند ، پوشه ، فایلهای معمولی میباشد. عدد 24 به معنی زمان ویرایش میباشد در اینجا یعنی فایلهایی که بیشتر از 24 ساعت از ویرایش آنها گذشته است.

 

از سال 86 بطور تخصصی به مباحث میزبانی وب و مجازی سازی و امنیت شبکه میپردازم و در چند سال اخیر مباحث طراحی سایت و سئو و ارزهای دیجیتال به فعالیت هایم اضافه شده است ، امیدوارم مطالبی که منتشر میکنم برای شما مفید باشد.

ارسال نظر